Advertising

2008 m. spalio 17 d., penktadienis

Laukinio turisto kelionės į Kiniją atsiminimų trupiniai

Vieną naktį šovė mintis užsukti į Finnair puslapį, kuriame pamačiau baisiai pigius bilietus į Guangzhou. Nieko nelaukiau ir iškart užsisakiau bilietus per agentūrą (man rodėsi, kad taip lengviau gauti Kinijos vizą). Be Gvangdžou sumąsčiau užsukti ir į netoliese (~180 km) esantį (buvusį) žvejų kaimelį Shenzhen (~4,5-10 mln gyventojų pagal įvairius šaltinius) bei aplankyti Hong Kongą. Pagooglinęs susidariau planą aplankyti kelis objektus:


  1. Šenžene arba kitaip Šendžene (Shenzhen 深圳) - "Puikioji Kinija" (Splendid China 锦绣中华, Pinyin: Jinxiu Zhonghua) ir kiniškas "rumšiškes" - China Folk Culture Village, kitaip vadinamas Splendid China Folk Culture Village, 深圳中国民俗文化村 bei Window of The World (Chinese: 世界之窗 (alternatively 小人国); pinyin: Shìjiè zhī Chuāng).


  2. Guangdžou - Guangzhou Xiangjiang Safari Park - didžiausią gyvūnų parką Azijoje


  3. Honkonge - Vandenyno parką (Ocean Park 香港海洋公園, www.oceanpark.com.hk) - didžiausią (?) pasaulyje akvariumą. Hong Konge taip pat yra Disneylandas, bet aš manau, kad iš to amžiaus jau išaugau. Ten yra ir Madame Tussaud vaškinių figūrų muziejus



O dabar apie tai kaip nesisekė vykdyti plano

Po 10,5 valandos skrydžio lėktuvu iš Helsinkio apie 7:30 nusileidome Guangzhou oro uoste. Reikia pasakyti, kad skrydis nebuvo nuobodus, skrydžio metu rodomi keli filmai, galima pasirinkti bene 15 muzikos kanalų klausymuisi per ausines, o ekipažas be 2 kartų maitinimo įskaičiuoto į bilieto kainą, siūlė papildomo maisto - tirštų užplikomų sriubų bei nemokamai nešiojo arbatos, sulčių ir vandens.


Guangzhou

(simplified Chinese: 广州; traditional Chinese: 廣州)
Kadangi esu be proto taupus, atskridus į Guangdžou nusprendžiau nesinaudoti taksi paslaugomis, o važiuoti oro uosto ekspres autobusu į Haizhu (tariasi "Haidžu") aikštę, kaip pasirodė vėliau, iš tos aikštės visai netoli buvo ir mano viešbutis bei kitos įžymybės. Beje, oro uosto autobusai pradeda važinėti nuo 5:00 ir tai yra patogus būdas važiuoti į Baiyun oro uostą.









Išlipęs Haizhu aikštėje (kaip matote nuotraukoje, autobusų maršrutus yra labai paprasta skaityti) ir beklaidžiodamas po aplinkines gatves užėjau kažką panašaus į Gariūnus: vienas kvartalas gatvių prekiauja diržais ir apatiniais, kitas - batais ir pan. Pardavėjos, pamačiusios svetimšalį ("lao vajų") rodė baisiai didelį dėmesį ir vis kvietė kažką pirkti, o kažkuo susidomėjus, vis sakė "buy, boss, OK boss" (pirk bose, gerai bose). Greitai šitoks dėmesys "laovajams" pabodo ir su taksi nuvažiavau į viešbutį iš kur važiavau į Safarį parką.


Guangzhou Xiangjiang Safari Park
Šis parkas yra dalis Chimelong atrakcijų (http://en.chimelong.com)/ ir apima Chimelong Paradise Pasilinksminimų parką, Safari parką, tarptautinį cirką, taip pat Vandens parką, Krokodilų parką. Praeidamas pro šalį mačiau didžiulius amerikietiškus kalnelius, todėl, turint noro, čia galima daug ką pamatyti ir nuveikti vienoje vietoje.
Tiesą pasakius, nežinau kodėl didžiulį zoologijos sodą kinai pavadino safari parku, galbūt todėl, kad jame galima važiuoti autotraukinuku jei kojos nebelaiko.
Zooparkas pasirodė tikrai įdomus, čia buvo galima pasijusti tikru zooparko gyventoju: eina grupė vaikų į tave rodo pirštais ir šaukia "lao vaj"! Pastebėjau, kad kinai gana išradingai manipuliuoja lankytojais: kad zooparko gyventojai nemirtų iš bado, siūloma nupirkti jiems čia pat parduodamo ėdesio ir pašerti alkstančius (tokie jie man nepasirodė) gyvūnus. Visur pardavinėjamos pliušinės pandos ar kitokie žaislai. Zooparke galima nusifotografuoti su papūga (beveik kaip Palangoje), vyksta vaidinimai lauko estradoje bei kitokie pasirodymai. Kaip supratau, aš mačiau olimpinių žaidynių parodiją su bezdžionėmis. Pora nuotraukų iš to pasirodymo žemiau.







Safari parke pastebėjau atskiras šiukšlines perdirbamom šiukšlėm ir neperdirbamom - turbūt taip tausoja gamtą. Internete rašo, kad su tuo pačiu zooparko bilietu galima nueiti ir į gretimai esantį krokodilų parką, kuriame yra virš 100 000 (šimtas tūkstančių???) krokodilų, bet kasoje sakė, kad reikia pirkti atskirus bilietus. Daugiau iš Chimelong atrakcijų neteko aplankyti dėl laiko ir noro stokos.
Pirmą vakarą, šeštadienį, Guangzhou neplaukiau upės kruizo, o po kelių dienų kai buvo darbo diena vėlai vakare kasos jau buvo uždarytos :-(


Miesto transportas


Ko gero, geriausias būdas užsieniečiui važinėti Kinijoje, bent tuose dviejuose miestuose kur aš lankiausi,- metro, nes metro stotyse yra angliški užrašai, be to, vieną dieną pasitaikė metro savanorių - merginų aprengtų geltonais marškinėliais ir padedančių laovajams susiorientuoti. Tos merginos ir netgi uniformuotas metro personalas dažnai pakenčiamai šnekėjo angliškai. Metro bilietus reikia pirkti automate, kuris priima monetas ir smulkius banknotus, o išduoda RFID žetoną, būna ir RFID kortelinių bilietų. Prie metro išėjimų būna parašyta ką galbūt rasime išėję pro tą išėjimą. Beje, siūlau įsidėmėti kokiais hieroglifais žymimas išėjimas ir metro, nes kartais pasitaiko, kad išlipęs iš metro patenki į didžiulę parduotuvę, kurioje nebėra angliškų užrašų.




Norėdamas sužinoti kur dar galima būtų apsilankyti, knygyne nusipirkau atseit angliškai-kinišką miesto planą "A tour map of Guangzhou", bet paaiškėjo, kad praktiškai juo pasinaudoti yra keblu, nes išversta tik tema, pvz., "Places", o toliau viskas aprašoma kinų hieroglifais. Šio "angliško" plano nuotrauka matote aukščiau. Paskui, jau prieš išvykstant įsigijau jau didesnį ir geresnį "Guangzhou tourist map", kuriuo nebespėjau pasinaudoti. Taksi nėra brangus, todėl, galima juo pasinaudoti smarkiai neišlaidaujant.





Shenzhen 深圳

Šenženas - pirmoji Kinijos laisvoji ekonominė zona, čia gaminama daug elektronikos. Netoli jo yra dailininkų kaimas, kuriame galima nusipirkti garsių dailininkų stiliumi nutapytų paveikslų ar užsisakyti savo portretą.
Šekou (Shekou 蛇口) yra mineralų muziejus, kuriame eksponuojama Qin dinastijos terakotinė armija iškasta Xian mieste. Deja, tame muziejuje dėl laiko trūkumo neteko apsilankyti, nors buvau apsistojęs netoliese.

Į Šenženą važiavau greituoju traukiniu iš Gvangdžou. Vidutinis traukinio greitis apie kokius 160 km/h nors gal porą atkarpų važiuoja ir 200 km/h. Bilietas kainavo 75 juanius (~28 Lt) . Šenžen traukinių stotyje yra turizmo informacija, kur galima prisirinkti dvikalbių bukletų. Beje, aš kažkaip pasigedau tokios informacijos Guangzhou, galbūt tiesiog neužėjau.

Pasirodo, kad Šenžene užsisakiau viešbutį gana toli nuo centro, Shekou rajone, tai teko kokį pusvalandį važiuoti taksi tame pačiame district (turbūt tai miesto dalis), už kurį sumokėjau 50 juanių jei gerai pamenu. Į reikiamą district atvažiavau metro. Paskui paaiškėjo, kad galima buvo važiuoti kondicionuotu autobusu už 2 ar 3 juanius nuo pat Luo Hu stoties. Vienas kinas man pasakė, kad autobusai su raide K, pvz., mano 204K važiuoja greitkeliu, o ne kitom gatvelėm. Šitame viešbutyje niekas nekalbėjo angliškai, todėl teko naudotis iš Google Translate atspausdintomis frazėmis. Viešbučio kambaryje užtikau štai tokią kaukę pabėgimui iš gaisro:



Window of The World 世界之窗

Tai - didelis miniatiūrų parkas su sumažintomis Eifelio bokšto, Egipto piramidžių, Romos koliziejaus, Didžiojo kanjono, Niagaros krioklio ir kitų įžymių vietų kopijomis. Jame vakarais vyksta teatro vaidinimai (aš mačiau kinišką Trojos versiją) ir savaitgaliais būna fejerverkai, o namukuose, kurie turbūt turėtų būti autentiški įvairių tautų gyvenančių Kinijoje būstai pardavinėjami suvenyrai, siūloma pasimaitinti ar užsirašyti savo vardą kinų kalba, o jei labai nori, gali užsisakyti poemą savo vardui. Prie namukų įrengtose scenose vyksta įvairių tautų šokiai ir dainos, aš mačiau indų šokių pabaigą. Ar tie namukai gali būti lietuviškų Rumšiškių atitikmuo sunku pasakyti, nes namai ten nepasirodė autentiški. Tame pat parke galima pasivėžinti vandens rogutėmis nuo kalno ir naktį pasižiūrėti į krutančius ir leidžiančius keistus garsus mechaninius dinozaurus ar pasižiūrėti kaip imituojama tropinė liūtis (neikite per daug arti, nes dirbtinė liūtis apliess vandeniu). Kam pavargsta kojos beklaidžiojant po parką, gali pasivėžinti automobiliu ar vienbėgiu geležinkeliu, pakabintu kelių metrų aukštyje apžvelgti kopijų parką iš viršaus. Egipte nelipę ant kupranugario prie piramidžių, gali tai išbandyti čia.





































Tame pat parke yra slidinėjimo trasa po stogu, slidinėti galima nemokamai, reikia susimokėti tik už aprangos nuomą (nepamirškime, kad Shenzhen yra subtropikuose, kur sniego nebūna).

Kadangi aptingau rašyti, kas norės pasiskaitys kad ir čia http://www.chinahighlights.com/shenzhen/attraction/window-of-the-world.htm

Prie įėjimo į "Pasaulio langą" yra turizmo informacija. Bandžiau išklausti iš kur važiuoja sigtseeing bus (turbūt reikia versti "apžvalgos autobusas"), bet jei teisingai supratau, tame autobuse nėra anglų ar kita ne kinų kalba kalbančio gido ar garso įrašų kaip pvz., Londone. Nuo tokio atsakymo man praėjo noras važiuoti tuo autobusu.


Naktinis gyvenimas



Nors mažos parduotuvės, kaip pastebėjau, dažnai užsidaro 18:00, tačiau Kinijoje gyvenimas verda ir naktį: vaikštant po gatves galima pamatyti kaip gatvėje kepamas, verdamas ir valgomas kažkoks valgis. Tik kartais reikia saugotis, kad nepaslystum ant maisto likučių ar medinių pagaliukų, kuriais smeigiamas maistas, mat jie numetami gatvėje (gal mažoka šiukšlinių), ryte gatvės jau būna švarios. Taip pat kinai mėgsta neišgertą gėrimą išpilti į gatvę, bet yra mandagūs, bent jau pamatę blūdinėjantį naktinėmis gatvėmis laovajų, nepila po kojomis pasako "please", ir tik "laovajui" praėjus šliūkšteli turinį į gatvę. Guangzhou ir Shenzhen gana daug visą parą dirbančių parduotuvių 7 eleven, kur naktį ir dieną galima nusipirkti kažkokių virtų mėsos (?) rutuliukų prociją už 7 juanius ir taip numarinti skrandį graužiantį kirminą, jei po matytų vaizdų ir užuostų kvapų praeis noras pirkti gatvėse ruošiamą maistą, kurį valgo vietiniai. Gatvėje taip pat galima nusipirkti didžiulį, lyginant su pas mus parduotuvėse esantį kokosą ir išgerti jo pieno per šiaudelį.


Apsipirkimas

Guangzhou ir Shenzhen yra vietos kur galima apsipirkti. Iškart pasakysiu, kad nepatiko Luo Hu geležinkelio stoties, esančios ant sienos su Honkongu parduotuvės - perdaug jau įkyrus pardavėjai, siūlantys savo į tikrus panašius telefonus, ne tokios talpos kaip ant jų parašyta atminties korteles, laikrodžius ir dar galai žino ką. Shenzhen visai nieko Dong Men ( 东门, East Gate) rajonas, tik po to sunkiai sekėsi surasti įėjimą į metro, kuris paslėptas parduotuvėje. Prekių yra didesnis pasirinkimas nei pas mus, kokybė - kokios nori, kartais, jei matydavau, kad bloga kokybė, parodydavau kinietiškai užrašytą žodį "kokybė" ir man iškart parodydavo kitas prekes, aišku už didesnę kainą.

Guangzhou apsipirkimo vietos:

Shangxiajiu Commercial Pedestrian Street 上下九商业步行街 - pėsčiųjų gatvė, kur galima pirkti rūbus, avalynę.
Beijing Lu (Pekino gatvė) - panašiai kaip Vilniuje Gedimino prospektas - prabangios ir ne tiek prabangios parduotuvės.

Shenzhen apsipirkimo vietos:
Dong Men ( 东门, East Gate) rajonas, kuriame galima apsipirkti rūbų, batų ir pan.
Daugiau apie Shenzhen galite rasti čia http://www.startinchina.com/shenzhen.html


Saugumas
Tiek Guangzhou tiek Shenzhen, nesijaučiau nesaugus vaikščiodamas naktį: nemačiau girtų ar besimušančių vietinių, policija yra matoma, tiek ratuotos, tiek esančios policijos būdelėse gatvėse. Pilna kamerų ant kiekvieno kampo, stebinčių kas vyksta aplink. Policijos patrulis važiuoja lėtai su mirksinčiom lempom, matomai, kad greičiau juos pamatytų ir spėtų atbėgti pasiskųsti. Be policijos dar mačiau neaiškius budinčius maskuojančiomis uniformomis su raudonais raščiais ant rankovių, kurie irgi, matyt, palaiko tvarką. Įspūdis toks, kad vietiniai naktimis valgo ir, kas labai keista, negeria, išskyrus vieną kitą.


Hong Kong


Iš Shenzhen į Hong Kong važinėja metro traukinys, kuris didžiąją dalį kelio važiuoja išlindęs iš žemės. Bilietas kainuoja apie 36 HKD. Einant pasienio kontrolę reikia praeiti pro infraraudonas kameras, kurios mato ar žmogus turi temperatūros, jei turi, ko gero, gali būti neįleistas į Hong Kongą. Tokios priemonės naudojamos norint apsisaugoti nuo paukščių gripo. Beje, perėjus pasienio kontrolę Shenzhene, du stovintys bankomatai nedavė pinigų iš lietuviškų Visa kortelių ir teko parduoti juanius keitykloje, norint gauti Hong Kongo dolerių bilietams pirkti. Pačiame Hong Konge HSBC, Hang Seng Bank bankomatai priėmė lietuviškas korteles, nepriimdavo BEA bankomatai.

Perėjus pasienio kontrolę iškart yra Hong Kongo turizmo valdybos būdelė, kuri dalija krūvą bukletų ir Hong Kongo žemėlapius, taip, kad čia nėra problemu su informacijos trūkumu.

Hong Kongas sudarė vienos didelės parduotuvės įspūdį, kur ant kiekvieno kampo bent jau pagrindinėse gatvėse siūlo pirkti netikrus laikrodžius ar pasisiūti kostiumą. Daugiausia parduotuvių prekiauja foto, video technika arba deimantais. Verta vakare pamatyti stebėti šviesos simfoniją (Symphony of Lights) pagal muziką iš Žvaigždžių prospekto (Avenue of Stars) - didžiausią pasaulyje pastoviai vykstantį muzikos ir šviesos šou. Autobuse išvis nelabai supratau ką daryti jei neturi smulkių monetų: pas vairuotoją stovi a la dėžutė aukoms kaip taupyklė į kurią reikia primesti pinigų ne mažiau negu reikia nuvažiuoti iš taško A į tašką B. Taupyklė grąžos neduoda:-) Todėl, jei Hong Konge būsite daugiau kaip vieną dieną patarčiau įsigyti Octopus važiavimo kortelę, ja galima susimokėti ne tik metro ar autobuse, bet ir kavinėse ar kt. vietose.

Hong Kongo vaizdai:











Skirtumai tarp miestų




Kainos auga taip: Guangzhou, Shenzhen, Hong Kong. Pvz., pėdų masažas Hong Konge kainuoja triskart daugiau nei Guangzhou. Kinai labai mėgsta spjaudytis ir čiaudėti ne į nosinę gatvėje. Hong Kongo gyventojai kultūros auklėjami labai paprastai - baudomis. Už nusispjovimą gatvėje bauda 1500 (~500 Lt) hong kongo dolerių, už rūkymą ne vietoje - iki 5000 HKD. Užtat Hong Konge gatvėse švariau.
Įdomus pastebėjimas: Guangzhou metro sprendžiant pagal draudžiamus ženklus traukiniuose, negalima gulėti ant traukinių suoliukų, o Shenzhen metro - nešiotis pripūstų balionų.

Ryšys

Hong Konge yra daug belaidžio tinklo (WiFi) vietų, man pavyko nusipirkus vietinę GSM kortelę prisiregistruoti prie vietinio WiFi tinklo. Prisiregistravęs jau galėjau skambinti į Lietuvą iš Nokia e61 naudodamasis spyko (http://www.spykas.com/) paslaugomis, tiesa, papildyti sąskaitos per Nokia telefoną nepavyko, manau, kad čia ryšio su banku programavimo bėda, be to spykas savo puslapyje kažkodėl nenurodo spyko tinklo pagalbos numerio į kurį galima skambinti nemokamai, teko ieškoti http://www.ntt.lt/ pagalbos numerių. Analogiška zebra paslauga išvis neprisiregistruodavo prie SIP serverio. Po poros dienų paaiškėjo, kad Nwmobility kortelė, kurią įsigijau nepriima jokių SMS nei iš Lietuvos, nei iš Kinijos, nors rašė, kad SMS priėmimas nemokamas.

Kinijoje WiFi nemačiau. Viešbučio kambaryje buvo kompas "viskas viename" sumontuotas į monitoriaus korpusą, į kurį neįkiši jokio išorinio įrenginio (turbūt panašiai kaip Seimo posėdžių salėje), o Windows XP su vietinės autorystės "pagrąžinimais" kraunasi iš nutolusio kompiuterio. Tame kompe nebuvo Skype, teko suinstaliuoti ir netgi pavyko pasikalbėti su Lietuva.

Kelios pastabos

Visada turėkite atsispausdinę ar užsirašę visų lankytinų vietų adresus kinų kalba, nes kinai neturi supratimo kaip reikia skaityti europietiškus "hieroglifus", o ištarti kai kuriuos pavadinimus, kad suprastų kinai man nepavyko. Taksistai taip pat mojuoja rankomis pamatę nepažįstamus europietiškus "hieroglifus", o Pinyin (http://en.wikipedia.org/wiki/Pinyin) tarimo sistema rašomi garsai yra visai ne tokie kokius mes įsivaizduojame. Žodžiai "autobusas", "metro" ir pan. kinų kalboje skamba visai kitaip, todėl niekas nesupras ko jūs norite.


Taip pat turėkite atsispausdinę frazes, kurių gali prireikti perkant bilietus ar pan. Mano Google translate išverstą tekstą kinai suprato. Tiesa, vienas taksistas nesuprato ir originalia kinų kalba metro plane spausdinto teksto ir išvykimo dieną;; nuvežė ne į tą geležinkelio stotį, iš kurios nevažiuoja ekspres autobusai į oro uostą, todėl teko kitu taksi važiuoti į kitą geležinkelio stotį, nes traukiniai dar nevažinėjo. Kaip paaiškėjo vėliau, ko gero, būčiau galėjęs dar beveik valandą vėliau atvykti į oro uostą.


Nusifotografuokite autobusų stotelėje esančius autobusų maršrutus jei norėsite važiuoti autobusu į tą vietą.

Jei mokate gerai spręsti galvosūkius, kur dviejuose paveiksliukuose reikia rasti 10 skirtumų, tai turėtų būti nesunku išsifruoti autobusų maršrutus stotelėse :-)

Turėkite omenyje, kad Kiniją nuo Lietuvos skiria 5 laiko juostos (valandos), todėl rytais atsikelti būna labai sunku ir planai gali nueiti vėjais.

Gerkite tik virintą vandenį, kai esate subtropikuose. Viešbutyje paprastai būna elektriniai virduliai, nors pvz., pigiame Hong Kongo hostelyje nebuvo.
Naudinga turėti telefone kokią nors frazių programą ir žodyną, pvz., China2Go, DictionaryForMIDs (http://www.mdbg.net/, http://dictionarymid.sourceforge.net/) ar pan.

Hong Konge didelių problemų susišnekėti anglų kalba nebuvo.

Vizos
Į Kiniją reikia vizų, į Hong Kongą nereikia, tačiau, jei iš Kinijos išvažiuosite, Kinijos viza nebegalios, todėl jei planuojate vykti iš Kinijos į Hong Kongą ar Macau ir po to grįžti atgal į Kiniją reikia turėti dvikartinę Kinijos vizą, neužmirškite tai pasakyti agentūrai per kurią užsakinėsite vizą.
Tiesa, yra galimybė vykti iš Hong Kongo į Kiniją su turistų grupe (būtinai per turistinę firmą turinčią tam licenciją) su nemokama berods 144 valandų viza, tačiau jai taikomi kažkokie apribojimai.
Kaip supratau, Kinijos vizą gali padėti įsigyti Hong Kongo viešbučiai, bent jau tokių skelbimų ten pilna.

Nuorodos:

http://www.startinchina.com/shenzhen.html - gana informatyvus asmeninis puslapis apie Shenzhen - miestą šalia Hong Kongo.

http://www.travelchinaguide.com/ - Informacija apie Kiniją keliautojams.
www.umao.ru MAO sistema padedanti mokytis kinų kalbos (asociatyvinis hieroglifų prisiminimas)
http://www.some-good-hotels.com - nebrangūs viešbučiai.